dla dzieci i młodzieży

19 października 2017 r. odwiedzili nas uczniowie klasy 1 ze Szkoły Marzeń w Piasecznie. Dzieci znały już nazwy kontynentów, a teraz jeszcze umieją wymienić największe kraje, które się tam znajdują, religie i najważniejsze zwierzęta. Na pewno nie będą już nigdy więcej umieszczać tygrysa w Afryce ani żyrafy w Azji!!! Poczytaliśmy bajki turkmeńskie i porównaliśmy je do polskich. Było, jak zawsze, wspaniale!

11 października 2017 r. odwiedziły nas dzieci z przedszkola BIMBO w Konstancinie. Poznały nazwy kontynentów, dowiedziały się, które są największe i porównały postaci bajkowe z Azji i Afryki ze swoimi wyobrażeniami. Odkryły też, że siedziby królewskie wcale nie muszą wyglądać tak, jak na filmach Disneya. Potem wspólnie czytaliśmy bajki i wszyscy świetnie się bawili.

1. Konkurs organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Konstancinie-Jeziornie z okazji Halloween.

2. Konkurs kierowany jest do młodszych dzieci od 3 do 9 lat (kategoria plastyczna) oraz starszych dzieci i młodzieży (kategoria pisemna).

3. Tytuł konkursu to „Strachy na lachy”.

4. Przystąpienie do konkursu następuje przez zgłoszenie prac do Biblioteki Głównej przy ul. Świetlicowej 1, w filiach: Grapa ul. Sobieskiego 5, Opacz 8 i Słomczyn ul. Wiślana 83, poprzez wysłanie pracy w formie zdjęcia na profilu biblioteki na Facebooku (www.facebook.com/BibliotekaKonstancin/) oraz przesłanie mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

5. Prace należy składać do 25 października br.

6. Zadaniem uczestników będzie zilustrowanie lub opisanie wybranej/wybranych rzeczy, które kojarzą się z klimatem grozy, a więc duchów, upiorów, czarownic, nawiedzonych zamków etc. W kategorii plastycznej zadaniem dzieci będzie wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej w formacie A4. W kategorii literackiej dzieci i młodzież mają napisać krótkie opowiadanie lub wiersz (rymowany lub biały) utrzymany w klimacie grozy. Długość pracy pisemnej nie powinna przekraczać 10 stron A4 (około 5 tysięcy wyrazów).

7. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie danych osobowych uczestnika zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133 pozycja 883).

8. Przystępując do konkursu uczestnik akceptuje niniejszy regulamin oraz zapewnia, że posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonej pracy.

9. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę.

10. Do każdej pracy należy dołączyć następującą informację: imię , nazwisko, wiek i telefon kontaktowy.

11. Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi.

12. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania nadesłanych prac w wystawie zorganizowanej w Bibliotece. Jeżeli autorzy wyrażą zgodę, najlepsze prace pisemne możemy także opublikować w Internecie.

13. Komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac, ogłosi I, II i III miejsce i przyzna nagrody.

14. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi 31 października br. w Bibliotece Głównej przy ul. Świetlicowej 1.

15. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.

16. Regulamin jest dostępny we wszystkich placówkach Biblioteki Publicznej oraz na jej stronie internetowej.

27 września 2017 r. odwiedziły nas przedszkolaki z przedszkola Wesoły Reksio. Dowiedziały się, jest czym biblioteka oraz jakie książki, komiksy i czasopisma mamy dla dzieci. Dzieci lubią książki i okazało się, ze lubią też smoki. Wcale się ich nie boją! A skoro są takie odważne, to obejrzały wystawę doktora M. Sikorskiego o smokach i obiecały wymyślić legendę o Konstancińskim Smoku. Wszyscy świetnie się bawili.

6 kwietnia 2017

Od lat organizujemy lekcje biblioteczne. Po raz pierwszy jednak postanowiłyśmy zorganizować profesjonalną kwerendę i tworzenie bibliografii naukowej dla gimnazjalistów. Odwiedzili nas trzecioklasiści z gimnazjum w Baniosze. Zaraz idą do liceów i techników i znajomość badań i bibliografii będzie dla nich na wagę złota. Każda z czterech grup wylosowała po dwa tematy. Młodzież musiała znaleźć w katalogu komputerowym odpowiednie książki, odnaleźć je w odpowiednich działach w bibliotece a następnie sporządzić profesjonalną bibliografię. Poszło im fantastycznie! Dzięki naszej wspólnej pracy będą robić w szkole i w przyszłości na studiach świetne projekty.

7 kwietnia 2017

Jako pierwsi w naszym regionie otworzyliśmy Book Club czyli klub książki prowadzony po angielsku. Odwiedzili nas gimnazjaliści ze szkoły No Bell w Konstancinie-Jeziornei i odbyliśmy niesamowitą dyskusję na temat dystopijnego społeczeństwa w "Divergent" ("Niezgodna") i jego rzeczywistego wymiaru w naszym kraju i świecie. Uczniowie przeczytali powieść po angielsku i mieli głębokie przemyślenia dotyczące organizacji społecznej, nie tylko w książce ale i w prawdziwym życiu. Zastanawiali się nad potęgą i żądzą władzy. Rozmawialiśmy też o tym, co daje nam rodzina, jak powinna budować nasze poczucie wartości, byśmy umieli dokonywać właściwych wyborów i czuć się dobrze we własnej skórze. Całą dyskusja odbyła się po angielsku. Na koniec każdy wybrał frakcję, do której chciałby należeć. Okazało się, że wszyscy są Niezgodni i wybierając daną frakcję robili to po to, by poznać system dobrze od środka a następnie go obalić. Brawo! Dobrze, że rośnie pokolenie non-konformistów! Dziękujemy panu Tomaszowi Zymerowi za pomoc w organizacji spotkania.

Na następne spotkanie wybraliśmy "Harrego Pottera". Każdy uczeń przeczyta jeden tom przygód Harrego po angielsku lub wysłucha świetnie nagranego audiobooka (po angielsku oczywiście). Wszystkie można je u nas wypożyczyć.