Ustawienia:

Nowości w zbiorach

Sprawdź koniecznie

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko administracyjne Specjalista ds. kadr/płac/administracji do 29.03.2024 r.
Dyskusyjny Klub Książki w filii w Skolimowie- 22.04.2024 r.
Międzynarodowy Dzień Ziemi w Bibliotece Głównej - 15-27.04.2024 r.

inne

Król-Dąb i Królowa-Dąb o imieniu Konstancja - zamieszkali w zabytkowej, pięknie odnowionej Willi Gryf w Bibliotece.

Konstancin-Jeziorna krainą bajek i opowieści.

Od ponad roku działa w naszej gminie inicjatywa „Bajka wizytówką miasta i gminy Konstancin-Jeziorna”. Pomysłodawczynią jest Jolanta Krystyna Żytkiewicz, która od przeszło 20 lat zajmuje się pisaniem i opowiadaniem bajek. To właśnie ona na jednym z forów dyskusyjnych poświęconych gminie Konstancin-Jeziorna zaprosiła mieszkańców do stworzenia cyklu opowieści, które w kreatywny sposób będą popularyzowały nasze uzdrowisko. Pomysł zdobył wielu sympatyków, którzy chętnie zaangażowali się w rozwój projektu – aktywnie zgłaszali propozycje tematów, a także imiona bajkowych bohaterów. – Chcieliśmy, by historie, które wspólnie stworzymy, były inspirujące, żywe i odnosiły się do miejsc bliskich mieszkańcom – wyjaśnia bajarka Jolanta Krystyna Żytkiewicz. – Wierzymy również, że nasz cykl przypomni wszystkim o pięknie bajek, a także radości z ich czytania.

Grupa najbardziej zaangażowanych w projekt wolontariuszy wspólnie przez rok napisała, a następnie sfilmowała 12 opowieści o Konstancinie, z bajkowymi bohaterami, których zaproponowali mieszkańcy.  Nawet trudny czas i ograniczenia pandemii nie zatrzymały miłośników bajek.  Przekonują, że bajkowe historie są tym, czego potrzebujemy również w czasach koronawirusa.  - Wartości zawarte w bajkach wspierają, pomagają dać radę z tym, co się zdarza. Mogą nawet nastawić na nowe kierunki działania dla wspólnego dobra. Dają każdemu to, czego potrzebuje – mówi bajarka Jolanta Krystyna Żytkiewicz. - Czytanie bajek to przekazywanie wiedzy o tym, jaki jest świat, i położenie fundamentów pod opowieści dzieci o ich życiu w przyszłości – dodaje psycholog Piotr Malinowski.

Efekty rocznej pracy wolontariuszy projektu można oglądać m.in. na stronie gminy

Za projektem stoją między innymi: wspomniana Jolanta Krystyna Żytkiewicz, Maria Guszkowska – nauczyciel i pedagog, Jakub Guszkowski – aktor telewizyjny i teatralny, Michał Malinowski – dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie, Piotr Malinowski – psycholog, Patrycja i Tomasz Poterała z „Sielanka Studio” oraz Maria Czarkowska – kierownik projektów specjalnych i społecznych w „Gazecie Wyborczej”.

Bajkowi bohaterowie znajdują swoje domy w przestrzeni Konstancina

Projekt rozrasta się i nabiera tempa. Z każdym miesiącem skupia wokół siebie nowe osoby. Za zgodą Burmistrza Kazimierza Jańczuka i  Dyrektor Biblioteki Publicznej – pani Ewy Rewkowskiej dwójka bajkowych bohaterów - Król-Dąb i Królowa-Dąb o imieniu Konstancja - zamieszkała w zabytkowej, pięknie odnowionej Willi Gryf w Bibliotece. Kolejną bajkową postać – Konstantynkę, córkę Króla i Królowej-Dąb –  ciepło przyjęły do Konstancińskiego Domu Kultury pani Edyta Markiewicz-Brzozowska oraz Anna Klonowska, które stoją na jego czele. Tuż przed pandemią, dzięki zgodzie dyrektora Artura Krasowskiego i zaangażowaniu w inicjatywę Marii Guszkowskiej, w SP nr 5 również zamieszkał jeden z bohaterów – Skrzat Dębowy. Podczas dni otwartych szkoły odbyła się też inauguracja wystawy zdjęć wszystkich konstancińskich bajkowych postaci.  - W bajkowej przestrzeni  oraz patio, które planujemy jako następny krok, można prowadzić zajęcia nawet w czasie pandemii i przy rotacji uczniów, co ułatwiłoby też pracę nauczycielom. Będzie to możliwe, jeśli znajdą się na to środki w budżecie szkoły lub sponsor – opowiada Maria Guszkowska. – A aktualnie rozwijamy nasze internetowe pomysły związane z konstancińskimi bajkami. Są to: gra i quizy dla młodych odbiorców.

Konstancińskich bohaterów bajek można spotkać również wirtualnie

To nie jedyne przygody bohaterów bajek. Papuga o imieniu Królewska Góra zadomowiła się na stronie Informatora Konstancińskiego na Facebooku – w dziale zagadek, rebusów i konkursów. Wiewiórka zamieszkała wirtualnie na stronie „Pokoju psychologa” – miejsca, tworzonego przez Piotra Malinowskiego, zaś Jezioranke na facebookowym profilu „Bajkowe pożywienie wegańskie i wegetariańskie”. Swój internetowy dom znalazły także: Mrówka Ogrodniczka – na stronie Centrum Ruchu i Tańca oraz Solankowa Kropelka w „Domu Sztuki”. Obie strony są prowadzone na Facebooku.

Znalezienie domów w przestrzeni Konstancina lub online dla wszystkich bohaterów jest kolejnym etapem projektu.  Jeszcze spora grupa bajkowych postaci szuka swojego miejsca. – Zobaczymy, kto i gdzie zostanie przyjęty jako następny – uśmiecha się Jolanta Krystyna Żytkiewicz. - Mamy nadzieję, że właśnie w tych miejscach będą wyświetlane nasze bajki i opowiadane od czasu do czasu kolejne przygody bohaterów.

Pomysłodawcy, wspierani pozytywnym odbiorem projektu, planują też nagranie kolejnych bajek. Będzie się zatem bajkowo działo w Konstancinie!

Warto zajrzeć
Zajrzyj na stronę projektu: Miasto Słońca – Królestwo Bajek Konstancin-Jeziorna
Przeczytaj i obejrzyj bajki na stronie Urzędu Miasta i Gminy
Jesteśmy również na You Tubie: Bajkoternet kanał 1

2020-09-22 / godz. 13:18

Zdjęcia z wydarzenia

Godziny otwarcia i kontakt

pon-wt: 11:00-18:00, śr-cz: 10:00-17:00, pt: 8:00-14:00, sob: 10:00-16:00
e-mail: jeziorna@bibliotekakonstancin.pl
Filia Grapa
e-mail: grapa@bibliotekakonstancin.pl
Filia Skolimów
e-mail: skolimow@bibliotekakonstancin.pl
Filia Opacz
pon: 12:00-16:00, wt-cz: 13:00-17:00, pt: 11:00-15:00.
e-mail: opacz@bibliotekakonstancin.pl
Filia Słomczyn